Χάντμπολ γυναικών: Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ που επικράτησε εντός έδρας με 29-17 του Ορφέα Σουρωτής για την 7η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών. Οι «κιτρινόναυρες» δεν βρήκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού αντίσταση και κατάφεραν να πάρει μια εύκολη νίκη. Κορυφαία για την ΑΕΚ η Ναταλία Φράγκα που πέτυχε 9 τέρματα.

H AEK ξεκίνησε πολύ καλά το πρώτο ημίχρονο και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο πήρε μεγάλο προβάδισμα στο σκορ (7-2). Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να κόψει τον ρυθμό της ΑΕΚ , με το σκορ στο 20ο λεπτό ναι είναι 10-5 υπέρ της  «Ένωσης». Η ΑΕΚ κατάφερε να βρει ακόμα 3 γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να διαμορφώνεται 13-8 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπορεί να δέχθηκε αμέσως γκολ, όμως είχε άμεση απάντηση με την Παναγιωτίδου, κάτι που σήμανε την αντεπίθεση. H «Ένωση» είχε την κυριαρχία σε όλο το δεύτερο ημίχρονο (15-9, 19-10, 25-15) μην αφήνοντας περιθώρια στην ομάδα του Ορφέα να μειώσει το σκορ, με το τελικό σκορ να είναι 29-17.

ΑΕΚ – Ορφέας Σουρωτής 29-17

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 7-4, 9-5, 10-5, 13-6, 13-8 (Ημχ.), 16-10, 19-10, 22-12, 25-15, 26-16, 29-17.

ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Μάγκου, Καραγιάννη, Φράγκα 9, Ψαριώτη 2, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 3, Μανδά 2, Παύλου, Λυτρίβη, Χ. Μπρεάνου 1, Μ. Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 4, Μπόργκες 5, Πατρώνη 2.

Ορφέας Σουρωτής (Μπουντούλα Ευανθία): Παπακώστα, Αναστασιανού 2, Χριστοδουλίδου, Χωρινού 1, Δημητρακούδη 3, Καραδήμου 2, Γιαρτιμάδου, Κουκλοτίδου, Κάππα, Ζήση, Τοπαλίδου, Ματζάρλη, Μαυροπούλου 9.

Διαιτητές: Λεφάκης-Γιαβρουτάς. Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 4/6-2/5.