O Χίγκινς πήρε... μπροστά και η Μπαρτσελόνα «καθάρισε» την Μπασκόνια

Με τον Κόρεϊ Χίγκινς να «πυροβολεί» από την περιφέρεια, η Μπαρτσελόνα «λύγισε» την Μπασκόνια με 96-84, κάνοντας περίπατο στο τέταρτο δεκάλεπτο.

To ματς ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 22-22, με την Μπαρτσελόνα να ανεβάζει την απόδοσή της στην δεύτερη περίοδο πηγαίνοντας προηγούμενη στα αποδυτήρια με 52-48.

To... ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με την Μπαρτσελόνα να κλείνει την περίοδο στο +3 (76-73), με τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι να αναλάβει δράση ο Χίγκινς.

O Αμερικανός φόργουορντ με τρία τρίποντα έδωσε «αέρα» στην Μπαρτσελόνα, που διαχειρίστηκε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους Καταλανούς να πανηγυρίζουν τη νίκη (96-84).

O Kόρεϊ Χίγκινς (17π., 2ρ., 2ασ) και ο Γιάν Βέσελι (18π., 3ρ., 3ασ), ήταν οι κορυφαίοι για την Μπαρτσελόνα, ενώ ο Μάρκους Χάουαρντ με 25 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε για την Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 52-48, 76-73, 96-84