BREAKING NEWS:

latest

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Ξεμπούκωσε» στο 2ο μέρος με… ιπτάμενο Ολλανδό η ΑΕΚΑΡΑ

Χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να… ζεσταθεί η ΑΕΚ και με τον Φαν Βέερτ να δίνει το γκολ που (τόσο) έψαξε η ομάδα, πήρε εμφατική (3-0) νίκη επ...

Χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να… ζεσταθεί η ΑΕΚ και με τον Φαν Βέερτ να δίνει το γκολ που (τόσο) έψαξε η ομάδα, πήρε εμφατική (3-0) νίκη επί της Λαμίας.

Σωρεία ευκαιριών σπατάλησε η ΑΕΚ στο 1ο ημίχρονο του αγώνα, με τους Πινέδα, Αραούχο, Μάνταλο και Γκαρσία να έχουν (τουλάχιστον) μία φορά τις προϋποθέσεις να σκοράρουν επί της Λαμίας.

Από την άλλη οι αντίπαλοι περίμεναν την Ένωση στο δικό τους μισό του γηπέδου και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί με αντεπιθέσεις, κάτι που ελάχιστα κατάφεραν μέχρι το ημίχρονο.

Εμφανής για την ΑΕΚ η απουσία παικτών που θα μπορούσαν να ξεκλειδώσουν την κλειστή άμυνα της Λαμίας (Ελίασον, Γκατσίνοβιτς) αλλά και παίκτες όπως ο Πινέδα έδειχναν μουδιασμένοι.

Ο Αλμέιδα πέρασε όμως τον Φαν Βέερτ στο παιχνίδι (62′) αλλάζοντας την ροή του αγώνα δύο λεπτά αργότερα σκοράροντας το παρθενικό του γκολ με την Ένωση, βγάζοντας το άγχος από τους συμπαίκτες του.

Το μομέντουμ του αγώνα δεν άλλαξε, η ΑΕΚ πίεζε να κλειδώσει το ματς με ακόμα ένα γκολ και αυτό ήρθε με τον Λιβάι Γκαρσία να μην… πιάνεται, να περνά (και) τον Σαράνοφ και να κάνει το 2-0.

Μουδιασμένη στο 1ο μέρος

Η ΑΕΚ από την αρχή του αγώνα μπήκε με φόρα, με τον Πινέδα να αστοχεί από θέση τετ-α-τετ στο 2ο λεπτό. Κυρίαρχη, με ένταση στο παιχνίδι της και ωραία κυκλοφορία της μπάλας, η Ένωση έφτασε κοντά στο γκολ ξανά στο 10ο λεπτό, όταν ο Μάνταλος «έπιασε» ωραίο σουτ όμως ο Σαράνοφ είπε «όχι».

Ελάχιστες ήταν οι φορές που η Ένωση απειλήθηκε από την Λαμία, καθώς βρισκόταν διαρκώς σε φάση επίθεσης, χάνοντας εκ νέου σημαντικές ευκαιρίες με Αραούχο (29’) και Γκαρσία (34’). Χρειάστηκε να φτάσει στο 44ο λεπτό το παιχνίδι για να απειλήσει ουσιαστικά η Λαμία με ένα πλασέ του Τζανδάρη, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 στο ημίχρονο.

Φαν Βέερτ ο λυτρωτής και… ξέσπασμα!

Η κυριαρχία παρέμενε κιτρινόμαυρη, ευκαιρίες δημιουργούσε η ΑΕΚ, όμως το γκολ δεν ερχόταν. Μέχρι να περάσει ο… ιπτάμενος Ολλανδός και στο 67ο λεπτό να «ανοίξει» λογαριασμό για το 1-0 της Ένωσης, με κεφαλιά σε σέντρα-ξυράφι του – πολύ καλού – Μάνταλου.

Η Ένωση συνέχισε να πιέζει, έχοντας αποβάλει το άγχος του γκολ και τον Ρότα να χαρίζει θέαμα στην «Αγιά Σοφιά – OPAP Arena» και με ένα μαγικό σλάλομ (72’) να «κόβει» στην αντίπαλη περιοχή, όμως ο Φαν Βέερτ για χιλιοστά να μην σκοράρει (ξανά).

Τα πόδια λύθηκαν και η ΑΕΚ έπαιζε πιο απελευθερωμένη, με την Λαμία να προσπαθεί να βρει την ισοφάριση, όμως το τανκ-Γκαρσία «κλείδωσε» τη νίκη, περνώντας (και) τον Σαράνοφ για το 2-0 της Ένωσης.

Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε με τον ιπτάμενο Ολλανδό, Τομ Φαν Βέερτ, όταν με μία – εκ νέου – κεφαλιά, έγραψε το τελικό 3-0 και ξεκίνησε να γράφει… το κοντέρ με τα κιτρινόμαυρα.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Μάνταλος, Πινέδα, Αραούχο, Γκαρσία.

Λαμία: Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Τσιλούλης, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Νούνιες, Μανούσος, Σλίβκα.