BREAKING NEWS:

latest

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Καρδίτσα - Ολυμπιακός 75-89: Προπόνηση πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στην έδρα της Καρδίτσας την οποία διέλυσε με 75-89. Με αυτό το αποτέλεσμα ολοκλήρωσε έ...

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στην έδρα της Καρδίτσας την οποία διέλυσε με 75-89. Με αυτό το αποτέλεσμα ολοκλήρωσε ένα «ιστορικό» 2022 αφού σε 32 εγχώριες αναμετρήσεις, πανηγύρισε ισάριθμες φορές και ουσιαστικά ολοκλήρωσε έναν χρόνο αήττητος.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που είχε στη διάθεσή του (έλειψαν Βεζένκοβ, Κάνααν, Πάπας) προκειμένου να διατηρήσει κάπως την φρεσκάδα τους ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (30/12) για λογαριασμό της Euroleague.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ποιότητα αφού τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο. Η Καρδίτσα τα έβρισκε σκούρα λόγω της καλής άμυνας των «ερυθρόλευκων» και ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη με αποτέλεσμα το σκορ να είναι μόλις 7-5 στο 5'. Χάρη στους Πίτερς και Γουόκαπ οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν καλύτερα την πρώτη περίοδο και βρέθηκαν μπροστά με 13-20.

Η Καρδίτσα με τρίποντο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου μείωσε σε 16-20, όμως στη συνέχεια οι συνεργασίες Σλούκα με Μπλακ δεν είχαν τρόπο αντιμετώπισης και για πρώτη φορά ξεπεράστηκε το όριο των 10 πόντων διαφοράς (16-27, 14'). Τα εύστοχα σουτ του Χάντερ από τα 6.75 δεν ήταν αρκετά για να αλλάξουν την κατάσταση για τους γηπεδούχους αφού η ποιότητα και κυρίως το βάθος του πάγκου του Μπαρτζώκα έκανε τη διαφορά (25-40, 18').

Ο Πρίτζετ νωρίς στην τρίτη περίοδο οδήγησε την Καρδίτσα σε ένα σερί 7-0 μειώνοντας σε 36-46 (23'), όμως ο ΜακΚίσικ με δικά του καλάθια φρόντισε να ανοίξει εκ νέου το ρυθμό του ματς και μαζί και τη διαφορά (40-56, 26'). Μέχρι τη λήξη της περιόδου οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπους να... πληγώσουν την αντίπαλη άμυνα, αλλά το ίδιο συνέβη και με τους φιλοξενούμενους έχοντας πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου (52-69).

Κλείσιμο

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά κυρίως οι παίκτες ήθελαν να διασκεδάσουν την παρουσία τους στο παρκέ κι αυτό συμβαίνει μόνο μέσω της επίθεσης. Το τρίποντο του Πίτερς έκανε το 57-80 (34'), όμως ο Πρίτζετ δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεμακρύνουν περισσότερο (62-80, 36').Η κόρνα της λήξης βρήκε το ταμπλό να γράφει 75-89 και τον Ολυμπιακό να προσθέτει μία ακόμη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 29-41, 52-69, 75-89