BREAKING NEWS:

latest

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική απέναντι στον Παναθηναϊκό αλλά γνώρισε την ήττα με 71-57 για την 9η αγωνιστική της Basket League στο κλειστό του ...

Η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική απέναντι στον Παναθηναϊκό αλλά γνώρισε την ήττα με 71-57 για την 9η αγωνιστική της Basket League στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ έχασε από τον Παναθηναϊκό (71-57) πραγματοποιώντας μια σοβαρή εμφάνιση τηρουμένων των αναλογιών και των απουσιών που είχε. Για 3 δεκάλεπτα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και έβαλε δύσκολα στους Πράσινους που ήταν εμφανώς κουρασμένοι, όμως η πίεση στην περιφέρεια στο 4ο δεκάλεπτο και η ανοχή των διαιτητών στο πολύ σκληρό παιχνίδι των γκαρντ των πράσινων, αποσυντόνισε την Ένωση που δέχτηκε ένα μεγάλο σερί και έχασε τις ελπίδες της.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν ο Ακίλ Μίτσελ (ντάμπλ-ντάμπλ 18π.-12ρ.) που κοίταξε στα μάτια τους ψηλούς του ΠΑΟ και ο Γουίλιαμς που ήταν αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση.

Το ματς

Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Κόνιαρη, Γουίλιαμς, ΜακΓκρίφ και Μίτσελ, ενώ ο Ντέγιαν Ράντονιτς παρέταξε τους Λι, Καλαιτζάκη, Μπέικον, Γουίλιαμς και Γκουντάιτις. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα εκμεταλλευόμενος την χαλαρή άμυνα της ΑΕΚ και ήταν εύστοχος από την περιφέρεια με τον Καλαιτζάκη και τον Λι με την ΑΕΚ να απαντάει με καλές συνεργασίες και τους Κόνιαρη, Φλιώνη (12-8).

Οι πράσινοι ήταν αρκετά εύστοχοι από την περιφέρεια και έκαναν ζημιά στην άμυνα της ΑΕΚ που με την σειρά της έβρισκε πόντους με τον Γουίλιαμς και τον Μίτσελ (18-15). Άλλη μια ολιγωρία στην περιφερειακή άμυνα της ΑΕΚ και με τρίποντο ο Πάρις Λι έγραψε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (25-17).

Με το 6ο τρίποντο του Παναθηναϊκού από τον Μαντζούκα, η διαφορά αυξανόταν με τους παίκτες της Ένωσης να έχουν μεγάλη δυσκολία να βρουν καλά σουτ με τον Παπαδάκη να δίνει με τρίποντο ανάσα στην ομάδα (32-22). Καλό σερί για την ΑΕΚ με τον Γουίλιαμς να είναι πολύ εύστοχος στα σουτ μετά από ντρίπλα που παίρνει μειώνοντας στους 6 (32-26). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 5-0 σερί για να επαναφέρει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, για να το διακόψει ο Μάντσεν με τρίποντο (37-29). Ο Γουντάιτις με μια βολή έφερε τον Παναθηναϊκό στο +8 ολοκληρώνοντας το ημίχρονο (38-29).

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με τρίποντο του Γουίλιαμς και καλάθι του Μίτσελ για την ΑΕΚ που πλησίασε και πάλι (40-34). 5 συνεχόμενοι πόντοι από τον Λι, πήγαν την διαφορά στους 9 με την ΑΕΚ να έχει κακές επιλογές στην επίθεση της (45-36). 2 συνεχόμενα τρίποντα από ΜακΓκρίφ και Παπαδάκη μετά από ωραίες δημιουργίες της ομάδας και η ΑΕΚ επέστρεψε σε απόσταση αναπνοής (48-44). Ωραίες συνεργασίες του Ξανθόπουλου με τον Μίτσελ μετά από πικ εν ρολ, με τον Παναμέζο να τελειώνει ωραία τις φάσεις (52-48). Με 4 πόντους του Πονίτκα στο τέλος της 3ης περιόδου, μετά από λάθος του Ξανθόπουλου μεγάλωσε πάλι την διαφορά (56-48).

Ο Πονίτκα πήρε τον Παναθηναϊκό από το χέρι και με συνεχόμενους πόντους από βολές και τρίποντα ανέβασε την διαφορά (61-50). Κακό μπάσκετ στην 4η περίοδο από τις 2 ομάδες που είχαν κολλήσει για ώρα στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει ασφυκτικά τους χειριστές της μπάλας της Ένωσης και να δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα στην κυκλοφορία (64-50). Το σερί του Παναθηναϊκού έφτασε το 9-0 με τους διαιτητές να αφήνουν τα σκληρά μαρκαρίσματα στην άμυνα και τους παίκτες της ΑΕΚ να μην μπορούν να βρουν καλά σουτ (66-52). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με την διαφορά να είναι σε διψήφια επίπεδα και τον Παναθηναϊκό να παίρνει την νίκη.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: 71-67

Δεκάλεπτα: 25-17, 38-29, 56-48, 71-67

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης 2, Γουόλτερς 5, Λι 13, Παπαγιάννης 8, Γουίλιαμς 7, Παππάς, Καλαϊτζάκης 7, Μπείκον 5, Χουγκάζ, Πονίτκα 14, Μαντζούκας 4, Γκουντάιτις 6.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 2, Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος , Φλιώνης 4, ΜακΓκρίφ 5, Φιλιππάκος 2, Περσίδης, Μάντσεν 5, Παπαδάκης 6, Γουίλιαμς 10, Μίτσελ 18.