BREAKING NEWS:

latest

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Έτοιμος για την εξάδα της ΑΕΚ ο Μάιλς!

Ο Αμερικανός άσος της Βασίλισσας έδειξε ότι είναι παίκτης με προσωπικότητα, πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια στη νίκη επί της Ρέτζιο Εμίλ...

Ο Αμερικανός άσος της Βασίλισσας έδειξε ότι είναι παίκτης με προσωπικότητα, πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια στη νίκη επί της Ρέτζιο Εμίλια και έδειξε έτοιμος να βοηθήσει ακόμα περισσότερο στη συνέχεια

Τη δεύτερη συμμετοχή του, σε φετινό αγώνα της ΑΕΚ στο Basketball Champions League, πήρε ο Αϊζάια Μάιλς. Ο Αμερικανός άσος, έδειξε ότι θα βοηθήσει πολύ, με την εμφάνισή του, στη νίκη επί της Ρέτζιο Εμίλια στο Ολυμπιακό Κλειστό των Άνω Λιοσίων με 68-59 την Τετάρτη (07/12) για την 5η αγωνιστική του Β’ Ομίλου. Η ποιότητά του, ήταν εξ αρχής δεδομένη, αλλά είναι εμφανές και στο παρκέ, ότι θα δώσει πολλές λύσεις.

Σε γενικές γραμμές, δείχνει ότι θα βοηθήσει πολύ. Σε σχέση με το ντεμπούτο του, είναι εμφανώς πιο έτοιμος πλέον. Ο Μάιλς δουλεύει σκληρά στις προπονήσεις και μαθαίνει την ομάδα, τους συμπαίκτες και τα συστήματα, μέρα με τη μέρα. Είναι σημαντικό ότι απέναντι στη Ρέτζιο Εμίλια πήρε χρόνο συμμετοχής και έπαιξε και στα τελευταία λεπτά του ματς. Ανταποκρίθηκε εξαιρετικά στις απαιτήσεις, παρά την κρισιμότητα που υπήρχε. Έβγαλε άμυνες, πάλεψε για κάθε ριμπάουντ, έβαλε και δύο σουτ, ένα τρίποντο και ένα δίποντο, στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τα οποία και «καθάρισε» το ματς.

Αξίζει να προσθέσουμε ότι συνολικά, ο Αμερικανός φόργουορντ έπαιξε για κάτι λιγότερο από 22 λεπτά (21:46’’) και είχε 8 πόντους (1/2δ., 2/5τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ενώ συγκέντρωσε και 12 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης της συνολικής απόδοσης στο BCL (σ.σ. Efficiency). Γενικά, απέδειξε ότι είναι παίκτης με προσωπικότητα, δίχως αμφιβολία.

Είναι προφανές ότι ο Μάιλς «χτυπάει την πόρτα» της εξάδας των ξένων παικτών που δηλώνονται στη Basket League. Μέχρι στιγμής, ο Αμερικανός άσος δεν έχει χρησιμοποιηθεί στην Ελλάδα, παίζοντας μόνο στην Ευρώπη. Παρόλα αυτά, θυμίζουμε ότι με τον νέο κανονισμό, κάθε ομάδα μπορεί να δηλώνει διαφορετική εξάδα ξένων παικτών, από αγώνα σε αγώνα. Μένει λοιπόν να φανεί το αν ο Μάιλς θα μπει στην εξάδα, αρχής γενομένης από το ματς που έρχεται, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, την Κυριακή (11/12, 19:15) στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική.