Ήττα για την Τόφας από την Νταρουσάφακα πριν την αναμέτρηση με την ΑΕΚ

Την ήττα με 88-82 γνώρισε η Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη από την Νταρουσάφακα, λίγες μέρες πριν υποδεχτεί την ΑΕΚ για το πρώτο παιχνίδι των play in του Basketball Champions League.

Η Τόφας, που υποχώρησε στο 6-7, βρέθηκε από νωρίς αρκετά πίσω στο σκορ (23-13), με την Νταρουσάφακα (7-6) να διατηρεί διψήφιες διαφορές τόσο στη 2η όσο και στην 3η περίοδο, πηγαίνοντας έως το +20 (70-50).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πρίφτη πιχείρησε την αντεπίθεσή της, μείωσε στο καλάθι (84-82) λίγο πριν το φινάλε, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στη νίκη.

Για την Τόφας ξεχώρισε ο Ντόγκους Οζντεμίρογλου με 22 πόντους και 8 ασίστ, με τους Μαρκέλ Σταρκς (19π.) και Ακουάσι Γεμπόα (16π.) να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 53-35, 70-50, 88-82