BREAKING NEWS:

latest

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πέρασμα από την Πάτρα και τώρα... Μάλαγα για την «Βασίλισσα»!

Ο Απόλλων Πατρών δυσκόλεψε την ΑΕΚ, όμως η Ένωση βρήκε λύσεις, είχες σε εξαιρετική κατάσταση τον Αϊζάια Μάιλς και με την άμυνα να αποτελεί σ...

Ο Απόλλων Πατρών δυσκόλεψε την ΑΕΚ, όμως η Ένωση βρήκε λύσεις, είχες σε εξαιρετική κατάσταση τον Αϊζάια Μάιλς και με την άμυνα να αποτελεί σημείο αναφοράς πέρασε από την Περιβόλα (69-61), λίγο πριν αντιμετωπίσει την Μάλαγα για τη φάση των 16 του BCL.

Αν και δυσκολεύτηκε σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει όρθια στην Πάτρα και να φτάσει σε ακόμα μια νίκη. Η Ένωση πήρε τα ηνία του αγώνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο και δεν κοίταξε πίσω. Έτσι, έφτασε στην 8η νίκη της στο πρωτάθλημα (8-5), την ώρα που ο Απόλλων υποχώρησε στο 3-10.

Ο Αϊζάια Μάιλς με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ στο παιχνίδι της Πάτρας, με τους Ουίλιαμς και Φλιώνη να έχουν από 9 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η παρουσία του Ακίλ Μίτσελ με 4 πόντους μεν, αλλά 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισε ο Αλόνσο Βερτζ (16π, 4ασ), με τον Γιώργο Μπόγρη να προσθέτει 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους μέτρησε ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος.

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στο ματς και χάρη στους Βερτζ και Γκρίφιν πήρε προβάδισμα (8-4, 4'). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με τον Μάιλς να κάνει αισθητή την παρουσία του πέρασε μπροστά (8-9, 5'). Ο Απόλλων αντέδρασε άμεσα και πήρε ξανά τα ηνία με Βερτζ και Μπόγρη (15-11, 8'). Ο Γιάνις Στρέλνιεκς έκανε αισθητή την παρουσία του και με δύο τρίποντα ανέτρεψε το σκηνικό, βάζοντας την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ για το 15-17.

Η ΑΕΚ διατήρησε το μομέντουμ από το τέλος του δεκαλέπτου και με τους Ξανθόπουλο, ΜακΓκριφ έχτισε διαφορά (17-24, 14'). Ο Αλόνζο Βερτζ ήταν ο μόνος παίκτης που έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι για τους Πατρινούς, μειώνοντας (22-26, 16'). Τα τρίποντα αποτέλεσαν σύμμαχο της ΑΕΚ στο φινάλε του ημιχρόνου, με τους Φλιώνη, Ουίλιαμς και Κόνιαρη να στέλνουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για το 25-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Σαράνης Μαστρογιαννόπουλος έδωσε τον τόνο και ο Αλόνζο Βερτζ ακολούθησε. Αυτή η συνθήκη βοήθησε τον Απόλλωνα να μαζέψει τη διαφορά, την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ έδειχνε να μπλοκάρει επιθετικά (36-40, 23'). Ντέβιςι και Μπόγρης ακολούθησαν, με τον Απόλλωνα να πλησιάζει σε απόσταση βολής (41-42, 25'). Ο Μάιλς σκόραρε και έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ (43-47, 26'). Ο Μάιλς συνέχισε να σκοράρει, η άμυνα της ΑΕΚ ανέβασε στροφές και η διαφορά ανέβηκε ξανά (45-55, 28'). Ο Φιλιππάκος με τρίποντο μείωσε, όμως η τελευταία λέξη του δεκαλέπτου άνηκε στον Παπαδάκη, που με τρίποντο έγραψε το 48-58.

Ο Απόλλων προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου με τον Ντέιβις (54-58, 32'). Ο Μάιλς βγήκε μπροστά ξανά, ο Παπαδάκης ακολούθησε και η ΑΕΚ έφερε και πάλι σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (54-64, 33'). Ο Παπαδάκης έφερε την Ένωση στο +12 με βολές, με τον Μπόγρη να μειώνει (56-66, 36'). Η ΑΕΚ κράτησε τα ηνία του αγώνα, δεν άφησε τον Απόλλωνα να πλησιάσει περαιτέρω και έφτασε σε ακόμα μια νίκη στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 25-35, 48-58, 61-69.