ΑΕΚάρα για Κούπα - Νίκησε (3-1 σετ) την Θέτιδα και προκρίθηκε στο Final-4 του Κυπέλλου!

Ασταμάτητη προς την κατάκτηση του φετινού νταμπλ είναι η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία πανηγύρισε σήμερα και την πρόκριση της στο Final-4 του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά το 2019.

Η «Ένωση» επικράτησε με 3-1 σετ της Θέτιδας στη Βούλα και περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλο της στα ημιτελικά της διοργάνωσης. H τελική φάση του θεσμού θα διεξαχθεί το διάστημα 10-11 Μαρτίου 2023 και η έδρα θα ανακοινωθεί τις επόμενες μέρες. Τα ζευγάρια του final-4 θα προκύψουν από τη κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου στις 12.00 στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στο φίλαθλο κοινό της ΑΕΚ που έδωσε βροντερό «παρών» στο κλειστό της Βούλας και πανηγύρισε έξαλλα τη μεγάλη πρόκριση της ομάδας μας που έκανε άλλο ένα βήμα προς τον τίτλο του Κυπέλλου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-1 και 7-2. Με την Κουλίκοβα να πηγαίνει στη γραμμή του σερβίς, οι «κιτρινόμαυρες» εκμεταλλεύθηκαν τη χαλασμένη υποδοχή της ομάδας της Βούλας και όχι μόνο έφεραν το ματς στα ίσια (7-7), αλλά πήραν και προβάδισμα (7-9). Η ΑΕΚ σταδιακά μοίρασε τη μπάλα έξυπνα στη Σίλβα που έδειξε να υπερέχει στο φιλέ, διατηρώντας το +2 (10-12). Η ομάδα της Θέτιδας ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά με 14-13 και 15-14, για να απαντήσει η ΑΕΚ με την Καλαντάτζε (15-16, 16-17). Σίλβαμ, Νίζετιχ και Καλντερόν κυριαρχούσαν στην επίθεση της ΑΕΚ, με την «Ένωση» να φτάνει στο 1-0 στα σετ με σκορ 25-18.

Στο δεύτερο σετ, και πάλι η Θέτιδα πήρε σημαντική διαφορά από νωρίς (5-3, 8-4, 13-6). Με την Καλαντάτζε και την Κωνσταντινίδου να βοηθούν στο μπλοκ η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ενώ η Καλντερόν με επιτυχημένες επιθέσεις, μείωσε σε 21-17. Ακόμα κι έτσι, οι «κιτρινόμαυρες» δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση, με το σετ να καταλήγει στα χέρια των γηπεδούχων με σκορ 25-20.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ με τις Σίλβα και Νίζετιχ πήρε το αρχικό προβάδισμα με 5-3 και 8-6. Η Κουλίκοβα έμοιαζε απροσπέλαστη στο μπλοκ, με το «Δικέφαλο» να φτάνει στο +4 (10-14). Η Σίλβα έδωσε «αέρα» 5 πόντων στην ΑΕΚ (15-20), με την «Ένωση» να φτάνει στο 1-2 στα σετ με 25-17.

Στο τέταρτο σετ, με όπλο το σερβίς, η Θέτιδα προηγήθηκε με 6-2. Σίλβα, Νίζετιχ και Καλντερόν έφεραν το ματς στα ίσια (11-11). Η Νίζετιχ με ωραίο τελείωμα σημείωσε το 13-14, ενώ με τη βοήθεια της Βλαχάκη που έδωσε άλλη δυναμική στις «κιτρινόμαυρες» το σετ έγειρε προς την πλευρά της ΑΕΚ (15-19). Η ΑΕΚ διατήρησε με άνεση το προβάδισμα και με την Καλντερόν «κλείδωσε» το σετ με 20-25 (1-3).

Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 10 άσσους, 31 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-20, 17-25, 20-25) σε 103′

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 12 (10/38 επ., 2 μπλοκ), Χέιντεν 18 (8/22 επ., 7 άσσοι, 3 μπλοκ, 64% υπ. – 55% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 2 (0/5 επ., 2 άσσοι), Χάρντεμαν 9 (6/32 επ., 3 μπλοκ, 57% υπ. – 39% άριστες), Παπαγεωργίου 10 (5/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 24% υπ. – 12% άριστες), Συριστατίδη, Παυλοπούλου.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 10 (9/31 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 40% άριστες), Καλαντάτζε 10 (9/12 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Καλντερόν 16 (14/29 επ., 2 μπλοκ), Σίλβα 18 (16/33 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. – 18% άριστες), Κουλίκοβα 11 (6/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 62% υπ. – 45% άριστες), Διάλλα, Βλαχάκη 1 (1/4 επ., 20% υπ. – 20% άριστες), Ξανθοπούλου.