Γλίτωσε από ιστορική ντροπή η Βασίλισσα, με τα χίλια ζόρια (93-88) τον Πανιώνιο της Β' Εθνικής!

Ντέρμπι απο τα παλιά εκανε τον αγώνα με τον Πανιώνιο της Β’ Εθνικής η ομάδα του Καντζούρη και τα κατάφερε με 1.000 ζόρια στην παράταση (93-88) - Πανάξια η ομάδα της Νέας Σμύρνης, πρέπει να συνέλθει επειγόντως η ΑΕΚ για να έχει τύχη το Σάββατο.

Λίγοι θα περίμεναν ότι θα γινόταν αμφίρροπο ματς στον πρώτο προημιτελικό φετινού Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδος στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου Κρήτης, αλλά τελικά η ΑΕΚ γλίτωσε το ιστορικό… κάζο στο τέλος και επιβλήθηκε με το… ζόρι, του Πανιωνίου με 93-88 στην παράταση (κ.δ. 84-84). Αντίπαλος ήταν μία ομάδα Β’ Εθνικής, η οποία όμως ήταν πανάξια και κέρδισε τις εντυπώσεις. Είναι δεδομένο ότι οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη θα πρέπει να συνέλθουν επειγόντως, για να έχουν τύχη στον ημιτελικό του Σαββάτου (18/02, 15:45) απέναντι στο Περιστέρι, που νίκησε τον ΠΑΟΚ με 77-64 στον άλλο προημιτελικό της ημέρας.

Θυμίζουμε όλα τα παιχνίδια της διοργάνωσης είναι μονά νοκ-άουτ, οπότε αν πρέπει να βρεθεί ένα θετικό στοιχείο στο σημερινό ματς, είναι το ότι δεν ήρθε ο αποκλεισμός και η ομάδα συνεχίζει στην τετράδα της διοργάνωσης. Σίγουρα όμως, η ομάδα προβληματίζει για δεύτερο σερί ματς, μετά από την κάκιστη εμφάνιση κόντρα στο Λαύριο. Ζητείται άμεσα αντίδραση, γιατί με τέτοια εικόνα, είναι προφανές ότι δεν μπορεί να ελπίζει σε πολλά στη συνέχεια.

Να υπενθυμίσουμε επίσης, ότι η αποστολή της ΑΕΚ στην Κρήτη έχει έρθει χωρίς τον Αλεξάντερ Μάντσεν και τον Αντώνη Κόνιαρη, ενώ εκτός 12άδας στον αγώνα απέναντι στον Πανιώνιο, έμεινε ο Δημήτρης Μαυροειδής. Επίσης, είναι σημαντικό να επισημάνουμε ότι πριν από την έναρξη του ματς, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των θυμάτων του σεισμού σε Τουρκία και Συρία.

Το κακό είναι ότι ο Ακίλ Μίτσελ χτύπησε μόνος του, κατά τη διάρκεια του ματς και αποχώρησε με τραυματισμό στο δεξί πόδι, υποβασταζόμενος. Αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες στον πάγκο, πήγε στα αποδυτήρια και πλέον θα υποβληθεί σε εξετάσεις αύριο Παρασκευή (17/02) για να διαπιστωθεί το ακριβές πρόβλημα. Αντίστοιχα, εξετάσεις θα κάνει και ο Αϊζάια Μάιλς, ο οποίος χτύπησε γόνατο με γόνατο με αντίπαλο στα τέλη της 3ης περιόδου και δεν συνέχισε στον αγώνα. Ευχή όλων, είναι τα προβλήματα αυτά να μην είναι σοβαρά.

Πρώτοι σκόρερ για την ΑΕΚ, ήταν οι Κάμερον ΜακΓκρίφ και Γιάνις Στρέλνιεκς, που πέτυχαν από 15 πόντους έκαστος, με τον Αμερικανό να έχει 2/2 βολές, 5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.) και τον Λετονό να έχει 4/4 βολές, 1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 αμυντικό ριμπάουντ. Ο Ακίλ Μίτσελ πρόλαβε να έχει 12 πόντους (1/1β., 4/4δ., 1/1τρ.), 7 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.) και 1 ασίστ, ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Κώστας Παπαδάκης με 10 πόντους (1/1β., 0/2δ., 3/5τρ.) και 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.).

Ο Καντζούρης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φρέιζερ και Φλιώνη στα γκαρντ, με τον Γιάνκοβιτς στο «3», με τον ΜακΓκρίφ ως πάουερ φόργουορντ και τον Μίτσελ σε θέση σέντερ. Η ΑΕΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι με τον Μίτσελ και προηγήθηκε με 2-0 στο 1’, αλλά όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια, έτσι και τώρα, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά. Η άμυνα είχε τεράστια θέματα, με τους αντιπάλους να παίρνουν… αέρα και να μην φαίνεται ούτε κατά διάνοια, η διαφορά των δύο κατηγοριών. Μάλιστα, η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 9-6 στο 4’, ενώ ο Φρέιζερ σκόραρε δίποντο με ταμπλό στο 5’ και ισοφάρισε σε 11-11. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 28-18 στο 9’ και η 1η περίοδος έληξε με την ΑΕΚ να είναι πίσω με 28-21 μετά από τρίποντο του Μάιλς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βασίλισσα σκόραρε με λέι απ, του Ξανθόπουλου και μείωσε σε 28-23 στο 11’, με τους τυπικά γηπεδούχους να φτάνουν πάντως στο +9, με σκορ 34-25 στο 12’. Ο Δικέφαλος «έτρεξε» ένα σερί 10-0 σε εκείνο το σημείο και τελικά πέρασε μπροστά με 35-34 στο 14’, έπειτα από ένα τρίποντο του Παπαδάκη. Πάλι όμως, δεν υπήρχε αποτελεσματικότητα στα… μετόπισθεν. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου και τελικά η ΑΕΚ πήγε στην ανάπαυλα για το πρώτο ημίχρονο, όντας πίσω στο σκορ με 46-44.

Η Βασίλισσα μπήκε πιο καλά στις αρχές του δευτέρου μέρους, αφού με καλάθια από τον Μίτσελ και τον Γιάνκοβιτς, πήρε το προβάδισμα με 48-46 στο 21’, ενώ ο ΜακΓκρίφ σκόραρε και αυτός ένα δίποντο λίγο αργότερα, κάνοντας το 50-47 υπέρ του Δικεφάλου στο 22’. Πάλι όμως, ακολούθησαν πολλά προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 53-52 στο 23’ και ακολούθησε ο τραυματισμός του Μίτσελ σε μία φάση που δεν… προμήνυε κάτι τέτοιο. Ήταν μια απίστευτα άτυχη στιγμή, με τον σέντερ της Ένωσης να αποχωρεί υποβασταζόμενος. Στο 25’ πάντως, ο Ουίλιαμς είχε 2/2 βολές και έκανε το 58-53 υπέρ της Βασίλισσας, ωστόσο ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 71-65, ενώ ο Φλιώνης πέτυχε γκολ-φάουλ, αλλά αστόχησε στη βολή, μειώνοντας από πλευράς ΑΕΚ σε 71-67, σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η καλύτερη περίοδος της Βασίλισσας ήταν η 4η στην άμυνα, αλλά και πάλι αυτό δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη. Με τρίποντο του Φλιώνη, ο Δικέφαλος μείωσε σε 71-70 στο 31’, ενώ ο ΜακΓκρίφ ισοφάρισε σε 77-77 στο 35’ με 2/2 βολές. Ο Αμερικανός έδωσε και προβάδισμα στην ΑΕΚ στο ίδιο λεπτό, με 79-77, με κάρφωμα με τα δύο χέρια. Στο 38’ ο Στρέλνιεκς με τρίποντο έκανε το 84-80 υπέρ της Ένωσης, αλλά με μία βολή του Αντωνάκη και γκολ-φάουλ του Μάντζαρη, ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 84-84 και το ματς πήγε στην παράταση, αφού ο Φλιώνης αστόχησε με φλόουτερ στην εκπνοή.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ΑΕΚ είχε περισσότερες δυνάμεις και ο Στρέλνιεκς ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολώβ, διαμορφώνοντας το τελικό 93-88 με 2/2 βολές στα 17.1’’ για το φινάλε. Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος επαναφορά και υπέπεσαν σε μπρος-πίσω μετά από τάιμ άουτ και μετά το ματς έληξε έτσι, με τη Βασίλισσα να παίρνει την αγχωτική πρόκριση.

Διαιτητές: Κάρδαρης (Αττικής)-Θεονάς (Αττικής)-Kατραχούρας (Κρήτης).

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 46-44, 71-67, 84-84 (κ.δ.), 88-93 (παρ.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Περικλής Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 1, Γ. Παπαδιονυσίου 3 (1), Στ. Παπαδιονυσίου 11, Αντωνάκης 8, Σαχπατζίδης 17 (1), Μάντζαρης 17 (1), Σταθόπουλος, Χάλαρης 2, Βεργίνης 29 (4).

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζερ 3, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης 7 (1), ΜακΓκρίφ 15 (1), Γιάνκοβιτς 9 (1), Μάιλς 3 (1), Γόντικας 4, Παπαδάκης 10 (3), Ουίλιαμς 9 (1), Μίτσελ 12 (1), Στρέλνιεκς 15 (3).