Βόλεϊ: Εύκολο πέρασμα της ΑΕΚ από τη Θεσσαλονίκη!

Με 3-0 σετ επικράτησε του Περσέα στη Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Pre League, και έκανε ακόμα ένα βήμα ανόδου. Η «Ένωση» πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους και φτάνοντας τις 6 διαδοχικές νίκες ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι με την Καλαμάτα την επόμενη εβδομάδα (αναμένεται ορισμός). Η ΑΕΚ «έπιασε» την ομάδα της Καλαμάτας στην κορυφή της βαθμολογίας στους 28 βαθμούς, έστω και με ματς περισσότερο, και με τον κόσμο στο πλευρό της στη Νέα Φιλαδέλφεια στοχεύει στη νίκη που θα της δώσει μεγάλο πλεονέκτημα για την πρωτιά (δείτε τη βαθμολογία εδώ).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ προηγήθηκε αρχικά με 7-5, ενώ σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της στο μπλοκ παίρνοντας έτσι δεύτερες μπάλες. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν προβάδισμα 3 πόντων (11-14) το οποίο και διεύρυναν έως το φινάλε για το 25-20 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, μετά τους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους (5-5), κατάφερε με τον Παλέντζα και τον Ράμος να βρίσκουν εύκολους πόντους για το 15-10. Οι παίκτες του Άκη Χατζηαντωνίου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κατακτώντας το σετ με 25-17/

Στο τρίτο σετ, παρά το αρχικό προβάδισμα με 9-12, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 13-13. Ο Παλέντζας τελειώνοντας εξαιρετικά τις επιθέσεις έδωσε «αέρα» 3 πόντων στην «Ένωση» (19-22) το οποίο και κράτησε έως το φινάλε, για το 22-25 και 0-3.

ΟΠΑΘ Περσέας – ΑΕΚ 0-3

Τα σετ: 20-25, 17-25, 22-25.