BREAKING NEWS:

latest

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Νίκη παραμονής για τον Ιωνικό

Με ήρωα τον Ντιέγκο Κάπελαν, ο οποίος έβαλε τρίποντο προσπέρασης και νίκης στο φινάλε, ο Ιωνικός κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 73-71, παίρνοντας σημ...

Με ήρωα τον Ντιέγκο Κάπελαν, ο οποίος έβαλε τρίποντο προσπέρασης και νίκης στο φινάλε, ο Ιωνικός κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 73-71, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα για τον στόχο της παραμονής.

Ο Ιωνικός μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, πραγματοποιώντας εξαιρετικό ξεκίνημα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μετά το αρχικό 5-5 στο 2', οι γηπεδούχοι, με τους Μαυροκεφαλίδη, Λέισι και Χόκινς, έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 στο επόμενο τετράλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 και το 18-5. Η διακοπή λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος, «αφύπνισε» τους παίκτες του ΠΑΟΚ, ο οποίος με διαδοχικά τρίποντα των Φράνκε και Ράιλι, ροκάνισε τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -5 (25-20).

Τα υψηλά ποσοστά με τα οποία σούταρε ο Ιωνικός, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να διατηρήσουν μια καλή διαφορά μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου (32-24 στο 14'). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνά του, με τον Πόλεϊ στην άλλη πλευρά του παρκέ να κάνει... θραύση με τρία εύστοχα τρίποντα, και τους Θεσσαλονικείς να πηγαίνουν στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (38-39).

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο «Δικέφαλος του Βορρά», που με ένα γρήγορο σερί 11-2 στα μέσα της τρίτης περιόδου, πήρε κεφάλι στο σκορ με 53-45. Κάπου εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι έπαθαν «μπλακ άουτ», και σε συνδυασμό με την επιθετική άμυνα του Ιωνικού, δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 9-0 στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +1 και το 54-53.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου η ένταση ήταν μεγάλη. Χαρακτηριστικό ήταν το περιστατικό ανάμεσα στον προπονητή του ΠΑΟΚ, Άρη Λυκογιάννη, και στον γκαρντ του Ιωνικού, Βαγγέλη Μάντζαρη, αλλά και με την είσοδο του προέδρου των γηπεδούχων στο παρκέ!

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου (64-64), με τα δύο σερί τρίποντα του Κάπελαν να φέρνουν τον Ιωνικό σε θέση οδηγού (70-64 στο 38'). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, και με τους Φράνκε και Χαντς όχι μόνο μείωσε, αλλά πέρασε και μπροστά (70-71), 38 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Ο Ιωνικός ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, και με το τρίτο σερί τρίποντο του Ντιέγκο Κάπελαν στα 6'' πριν τη λήξη, πήρε σπουδαία νίκη με το τελικό 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 38-39, 54-53, 74-71.