Υπερταχεία η ΑΕΚάρα για τίτλο!

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας άνετα τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0 και ισοπεδωτική εμφάνιση στη Νέα Φιλαδέλφεια. Εκεί που μετρά πια 14/14 νίκες και δείχνει ότι στο κάστρο της μπορεί να πετύχει τα… πάντα φέτος.

Οι Αρκάδες έμειναν στο 4’ με 10 παίκτες από το εγκληματικό τάκλιν του Γκαρντάφσκι από πίσω στον Αραούχο και ήταν αδύνατο να αντέξουν. Στο 32’ ο Αραούχο και στο 76’ ο Γκατσίνοβιτς σκόραραν, αλλά οι Αρκάδες είχαν να αντιμετωπίσουν και 20+ τελικές της ΑΕΚ που είχε σε τρομερή μέρα τον Σέρβο που επέστρεψε στην θέση του αριστερά.

Επόμενο ματς για την ΑΕΚ, την Πέμπτη η ρεβάνς με τον ΟΣΦΠ στο Καραϊσκάκη για το Κύπελλο, και την επόμενη Κυριακή με τον ΟΦΗ στην Κρήτη για το πρωτάθλημα.

Το ματς

Ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε σε δύο αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Μουκουντί και Σιμάνσκι απουσίαζαν λόγω καρτών και στην ενδεκάδα επέστρεψε ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά από την επέμβαση στους κοιλιακούς. Αντίθετα ο Ελίασον παρέμεινε στον πάγκο με τον Άμραμπατ να ξεκινάει βασικός για ένα ακόμα παιχνίδι στο δεξί άκρο της επίθεσης. Ο Πινέδα ήταν στον άξονα, ενώ ο Τζαβέλλας πήρε την θέση του Μουκουντί.

Ο Αστέρας Τρίπολης από πλευράς του άρχισε με σφιχτο σχήμα και στόχο να απενεργοποιήσει το επιθετικό πλάνο της ΑΕΚ, αλλά στο 4’ είχε αποβολή. Ο Αραούχο έδωσε πάσα, ο Γκαρντάφσκι έκανε εγκληματικό τάκλιν ενώ είχε φύγει η μπάλα και αμέσως ο Τζοβάρας έδωσε αμέσως απευθείας αποβολή με κόκκινη κάρτα. Το ριπλέι τον δικαίωσε, ενώ συμφώνησε στο VAR και ο Κουμπαράκης.

Λίγο μετά ο Μπαράλες δεν πήρε κίτρινη κάρτα, ενώ κλώτσησε την μπάλα όταν είχε στηθεί για φάουλ. Και αυτό μέτρησε στο 10’ όταν ο Αργεντίνος φορ του Αστέρα Τρίπολης με… πάλη έριξε κάτω τον Τζαβέλλα, με Κουρομπύλια-Τζοβάρα να συμφωνούν για δύο κίτρινες, ενώ ο στόπερ της ΑΕΚ δεν κάνει τίποτε και παίζει με τα χέρια ψηλά. Στο 13’΄είχαμε την πρώτη σοβαρή απειλή με φάση διαρκείας για την ΑΕΚ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Γιόνσον δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από τη μικρή περιοχή. Στην εξέλιξη της φάσης ο Πινέδα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Δύο λεπτά μετά είχαμε νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ που πίεζε ακόμη περισσότερο. Ο Γκατσίνοβιτς με τρομερή έμπνευση, έκανε τακουνάκι και έβγαλε τετ α τετ τον Αραούχο, ο οποίος πλάσαρε πάνω στον Παπαδόπουλο που απέκρουσε. Το ματς ήταν σκληρό, είχε εντάσεις και στο 17’ ο Αραούχο έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 24’ ο Χερόνιμο Μπαράλες σκόραρε με κεφαλιά στο 20ο λεπτό, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε (ορθά) μιας και ο Αργεντινός φορ ήταν οφσάιντ… Η ΑΕΚ από τα άκρα πιέζει και προσπαθεί να βρει την μεγάλη φάση με δημιουργούς Γκατσίνοβιτς-Πινέδα-Άμραμπατ. Στο 29’ ο Σέρβος εκτέλεσε φάουλ για την Ένωση, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Και στο 32’ η ΑΕΚ που πίεζε τους Αρκάδες, βρήκε την λύση. Μετά το 6ο κόρνερ της Ένωσης, ο Γκατσίνοβιτς το εκτέλεσε, ο Βίντα πήρε την πρώτη κεφαλιά και την έστειλε σαν… ασίστ στον Αραούχο που με νέα κεφαλιά από κοντά έκανε το 1-0, ενώ καλυπτόταν απόλυτα από τον Μουνάφο που ήταν στο δοκάρι. Η Ένωση όμως πήρε θάρρος… Και στο 39’ από φάουλ του Λιβάι Γκαρσία, άγγιξε το γκολ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Στο 42’ η ΑΕΚ μετά από νέα κατοχή, ο Χατζισαφί με τον Αραούχο έπαιξαν το 1-2, ο Ιρανός μπήκε στην περιοχή, σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 45’ όμως είχαμε άσχημα νέα για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι Γκαρσία σε μία φάση έπιασε τον προσαγωγό του και έπεσε κάτω και αμέσως έγινε αλλαγή. Ο παίκτης έφυγε με το ιατρικό τιμ από το γήπεδο και πήγε απευθείας στα αποδυτήρια, ενώ ο Τσούμπερ πήρε την θέση του και ο Αραούχο έμεινε κοντά του. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα ο Τσούμπερ έκανε την πρώτη του τελική στο ματς, ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε σε κόρνερ, το οποίο δεν εκτελέστηκε πάντως, καθώς είχαμε ημίχρονο. Με την ΑΕΚ να μετρά στο α’ ημίχρονο 17-0 τελικές, 7-0 κόρνερ και 80% κατοχή και τον σκόρερ Αραούχο να έχει 4 τελικές.

Με την έναρξη του ημιχρόνου, ο Μάντζιος ορθώς έβγαλε τον Μπαράλες που πήγαινε… καρφί για αποβολή και έβαλε φορ τον Κωστέα, ενώ ο Αλμέιδα συνέχισε με τους ίδιους. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα συνέχισε σε… επιθετικούς ρυθμούς. Στο 49’ ο Τσούμπερ έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Άμραμπατ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παπαδόπουλο με σουτ στην κλειστή γωνιά από τα δεξιά, αλλά κίπερ του Αστέρα απομάκρυνε με το πόδι σε κόρνερ. Η Ένωση συνέχισε να ψάχνει το 2ο γκολ, όμως στο 57’ ο Γκατσίνοβιτς έχασε την ισορροπία του και εξαπέλυσε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε άουτ. Στο 63’ ωραία εκτέλεση κόρνερ του Γκατσίνοβιτς από τα αριστερά, ο Αραούχο έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Παπαδόπουλος τον σταμάτησε. Δυσκολευόταν πολύ ο Αστέρας Τρίπολης να κρατήσει μπάλα και να «παγώσει» τον ρυθμό, λογικό εν μέρει αφού παίζει με ποδοσφαιριστή λιγότερο και με το σχέδιο Μάντζιου να είναι μαζικά πίσω από την μπάλα. Η ΑΕΚ έχει τον έλεγχο αλλά δεν δημιουργεί όσο στο πρώτο μέρος, ψάχνοντας με μεγαλύτερη υπομονή και λιγότερη ένταση το δεύτερο γκολ. Στο 68’ ο Ελίασον πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Άμραμπατ. Και αμέσως η ΑΕΚ είχε δύο καλές φάσεις για γκολ. Σουτ του Γκατσίνοβιτς στην γωνία απέκρουσε ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ελίασον σούταρε τεχνικά, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Και αμέσως μετά ο Σουηδός έψαξε ξανά το γκολ, αλλά το αριστερό σουτ του έφυγε ξανά ελάχιστα άουτ, με τον Παπαδόπουλο να έχει φύγει από την άλλη πλευρά. H AEK έπαιρνε συνεχώς κόρνερ και είχε βάλει στα σχοινιά τους Αρκάδες… χτυπώντας τους συνέχεια. Στο 72΄ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της ΑΕΚ στην περιοχή του Αστέρα, ο Τσούμπερ είδε τον Γιόνσον και τον τροφοδότησε, αλλά ο Παπαδόπουλος τον σταμάτησε σε κόρνερ (το 11ο!). Στην συνέχεια της φάσης, ο Γκατσίνοβιτς περνά όποιον βρίσκει μπροστά του και κάνει το πλασέ, ο Παπαδόπουλος διώχνει με το πόδι αλλά ο Γιόνσον παίρνει το ριμπάουντ και σουτάρει άουτ! Και τελικά ο Αστέρας Τρίπολης άντεξε μέχρι το 76’. Σε εκείνο το σημείο από αριστερά, ο Ελίασον έδωσε στον Τσούμπερ, αυτός σούταρε, η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Γκατσίνοβιτς αριστερά και αρκετά πλάγια σούταρε απευθείας και έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Παπαδόπουλου για το 2-0!

Αμέσως μετά ο Αλμέιδα έβαλε Γαλανόπουλου-Μάνταλο αντί Αραούχο-Πινέδα και ο Μάνταλος ήταν πίσω από τον Τσούμπερ, ενώ ο Μάντζιος έβαλε Ιγκλέσιας, Τασουλή και Μπαρτόλο.

Στο 85′ ο Τσούμπερ τροφοδότησε με τακουνάκι τον Ρότα, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε την μπάλα. Στο τέλος οΜάντζιος έβαλε και τον Ριέρα.

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-0

Γκολ:

32’ κεφαλιά Αραούχο 1-0

76’ σουτ Γκατσίνοβιτς 2-0

Κίτρινες: 11’ Τζαβέλλας – 11’ Μπαράλες

Κόκκινες: 4’ Γκαρντάφσκι