Περάστε, σκουπίστε, τελειώσατε, πατήστε κορυφή!

Η ΑΕΚ απόψε στην Κρήτη έβαλε την σφραγίδα ότι φέτος είναι το Νο1 φαβορί για το πρωτάθλημα και η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα. Με απουσίες βασικών, με απουσίες και παικτών που θα ήταν στον πάγκο, η ΑΕΚ κατάφερε να δείξει τη διαφορά ποιότητας και πλουραρισμού, κερδίζοντας άνετα τον ΟΦΗ με 0-3 στο κατάμεστο Γεντί Κουλέ.

Έτσι, η Ένωση με 300 οπαδούς μαζί της, πέρασε πρώτη με ένα βαθμό, με τον ΠΑΟ να παίζει αύριο εντός με τον Παναιτωλικό, ενώ η ίδια την Τετάρτη δίνει το αναβληθέν ματς στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο, πριν πάμε στην τελευταία αγωνιστική της επόμενης Κυριακής.

Το σκορ για την ΑΕΚ άνοιξε στο 43’ ο Άμραμπατ με την βοήθεια του τάκλιν του Πασαλίδη, στο 49’ ο Μαροκινός με σουτ έκανε το 0-2, ενώ στο 62’ ο Γκατσίνοβιτς έκανε το 0-3 με ιδανικό πλασέ.

Ο Μάνταλος έκανε εξαιρετικό ματς, μαζί του και ο Γιόνσον, ο Άμραμπατ ήταν καθοριστικός, ενώ ο Τσούμπερ δεν σταμάτησε να δίνει μάχες στην επίθεση. Μεσοαμυντικά η ΑΕΚ «τελείωσε» κάθε επιθετική σκέψη του ΟΦΗ.

Για ακόμη ένα ματς η διαιτησία της στέρησε κάτι που δικαιούταν. Στο 0-0, στο 34′ ο Λάρσον ανέτρεψε τον Βίντα εντός περιοχής, με τον Κροάτη να έχει τσιμπήσει την μπάλα, αλλά Διαμαντόπουλος-Φωτιάς δεν έδωσαν τίποτε!

Το LIVE του αγώνα στην Κρήτη

Το ματς

Ο Ματίας Αλμέιδα έχοντας αρκετές απουσίες, ξεκίνησε στην επίθεση τον Τσούμπερ στην κορυφή, τον Μάνταλο πίσω του και τους Γκατσίνοβιτς-Άμραμπατ στα άκρα, με Γιόνσον-Πινέδα στον άξονα, Ρότα δεξί μπακ, τον Χατζισαφί αριστερά και Βίντα-Μουκουντί στα στόπερ. Ο ΟΦΗ είχε την μεγάλη απουσία του Βούρου, αλλά ο Νταμπράουσκας δεν είχε άλλες απουσίες και παρέταξε ότι καλύτερο είχε στο κατάμεστο Γεντί Κουλέ, το οποίο είχε και 300 οπαδούς της ΑΕΚ πίσω από τον πάγκο της.

Το ματς άρχισε με αρκετή ένταση και καλό ρυθμό στο πρώτο 10λεπτο, αλλά καμία ομάδα δεν είχε τελική στο παιχνίδι. Ο Γκατσίνοβιτς έπαιζε ως πλέι μέικερ και άπαντες προσπαθούσαν να βρουν τον Τσούμπερ σε θέση για γκολ, ενώ τον Ελβετό στήριζε στην περιοχή και ο Πινέδα. Στο 16’ ο διαιτητής Διαμαντόπουλος μίλησε με το VAR για μία διεκδίκηση στην περιοχή του ΟΦΗ ανάμεσα σε Λάρσον και Γκατσίνοβιτς. Ο διαιτητής πήρε γρήγορα την απόφαση για πλάγιο, ενώ το VAR συμφώνησε μαζί του ορθώς. Δύο λεπτά μετά ο ΟΦΗ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα. Ο Ντίκο μοίρασε στον Μπαλογιάννη αριστερά, εκείνος γέμισε στην περιοχή, με τον Ντίκο να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει άουτ. Στην φάση ο Βίντα έχασε την κεφαλιά και ο Αθανασιάδης είχε λάθος θέση. Στο 22’ ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, το παιχνίδι είχε ωραίο ρυθμό και στο 27’ η Ένωση είχε την καλύτερη ευκαιρία της. H ΑΕΚ βρήκε κενό χώρο από τα αριστερά, ο Γκατσίνοβιτς πάτησε περιοχή, πλάσαρε, με τον Μανδά να εκτινάσσεται και να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η ΑΕΚ μετά το 20’ είναι εκείνη που κρατάει την μπάλα, έχει το 60% της κατοχής, ψάχνει χώρους από τα άκρα. Ο ΟΦΗ ψάχνει την στιγμή του στην αντεπίθεση. Στο 34’ η ΑΕΚ εκτέλεσε συρτά κόρνερ, ο Βίντα έπεσε στη διεκδίκηση της μπάλας με τον Λάρσον, με τον αμυντικό του ΟΦΗ να τον ανατρέπει και τον Κροάτη να τσιμπά την μπάλα. Ο Διαμαντόπουλος τού έδειξε κίτρινη για θέατρο, ενώ συμφώνησε μαζί του και ο Φωτιάς στο VAR, ενώ σύμφωνα με τα ριπλέι ήταν καθαρή φάση πέναλτι! Στο 36’ νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, ο Τσούμπερ έκανε το πλασέ από ευνοϊκή θέση στην περιοχή, τον έκοψε ο Διαμαντής. Στο 42’ ο Χατζισαφί τροφοδότησε τον Τσούμπερ μέσα στην περιοχή, αλλά το τελειώμα του ήταν κακό, υπό την πίεση του Πασαλίδη.

Και στο 43’ η ΑΕΚ μετουσίωσε την ανωτερότητα της με ένα γκολ. Μάνταλος-Άμραμπατ από δεξιά έπαιξαν γρήγορα το φάουλ, αιφνιδίασαν την άμυνα του ΟΦΗ, ο Μαροκινός σέντραρε, ο Πασαλίδης έπεσε να κάνει το τάκλιν, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Αμέσως ο ΟΦΗ αντέδρασε με δύο φάσεις. Πρώτα ο Αθανασιάδης είχε απάντησε στο σουτ του Μπάκιτς με επέμβαση με τα πόδια, ενώ στη συνέχεια ο Μπαλογιάννης έκανε το μακρινό σουτ, με τον κίπερ της Ένωσης να ξαναδιώχνει στη γωνία του σε κόρνερ.

Και εκεί τελείωσε το ημίχρονο με την ΑΕΚ να έχει βάλει το γκολ που δικαιούταν αφού ήταν καλύτερη και πιο απειλητική μετά το 20λεπτο, μετρώντας 9 τελικές, οι 2 στον στόχο.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε δίχως αλλαγές, αλλά με την ΑΕΚ να σκοράρει άμεσα και το 2ο γκολ. Και αυτό σε μία πολύ παράξενη φάση, με τους γηπεδούχους να… σταματούν μετά από φάση διαρκείας και τον Μαροκινό να σκοράρει με σκαστό σουτ! Έπειτα από γέμισμα στην περιοχή από τον Χατζισαφί και διεκδίκηση Βίντα-Διαμαντή, ο Πασαλίδης δεν έδιωξε σωστά και έστειλε την μπάλα πάνω στον Άμραμπατ, ο οποίος έκανε το σουτ για το 0-2. O ΟΦΗ προσπαθούσε να διαχειριστεί ότι ήταν 2 γκολ πίσω και αντέδρασε λίγο αργότερα. Ο Μπάκιτς φρόντισε να αιφνιδιάσει τον Αθανασιάδη, έκανε το σουτ από τη μεσαία γραμμή, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία της ΑΕΚ από το χέρι του πορτιέρε της Ένωσης. Ο ΟΦΗ στο 57’ μπήκε με προϋποθέσεις στην περιοχή, με τον Ντίκο να κάνει το σουτ, αλλά η εκτέλεσή του πέρασε ψηλά άουτ.

Πέντε λεπτά μετά η ΑΕΚ… άνοιξε την άμυνα του ΟΦΗ. Ο Μάνταλος κράτησε την μπάλα στον άξονα όσο έπρεπε, είδε την κίνηση του Γκατσίνοβιτς στο χώρο, με τον Σέρβο να πλασάρει για το τρίτο γκολ της Ένωσης, «σφραγίζοντας» το μεγάλο διπλό. Αμέσως μετά ο Νταμπράσκουας έκανε διπλή κίνση, με Μοσκέρα αντί Τοράλ και Μπιφουμά αντί Μπαλογιάννη. Στο 73’ ο ΟΦΗ είχε καλή στιγμή για να μειώσει. Ο Μοσκέρα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Ντίκο δεν μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο, ο Μεγιάδο έκανε το σουτ, αλλά ήταν άστοχος. Στο 76’ ο Αλμέιδα έβαλε τον Φράνσον αντί του Πινέδα, ενώ στο 78’ έβαλε τον Ελίασον αντί του Αμραμπατ. Τέσσερα λεπτά, γύρισμα από τον Μπάκιτς, μπλόκαρε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια ο Αθανασιάδης.

Στο 82’ ο Αλμέιδα έβαλε Σιντιμπέ και Φαν Βέερτ αντί Μάνταλου και Τσούμπερ, με τον Γάλλο αριστερά και τον Χατζισαφί δίπλα στον Φράνσονς τον άξονα. Τρία λεπτά μετά ο Τομ Φαν Βέερτ βρέθηκε απέναντι από τον Μανδά, πλάσαρε, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ.

ΟΦΗ-ΑΕΚ 0-3

Γκολ:

43’ Αμραμπατ σουτ 0-1

49’ Αμραμπατ σουτ 0-2

62’ Γκατσίνοβιτς σουτ 0-3

Κίτρινες: 34’ Μπάγκιτς, 52’ Λάρσον, 71’ Ντίκο – 34’ Βίντα, 76’ Αμραμπατ

Κόκκινες: –

ΟΦΗ: Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Τοράρινσον, Λάρσον (89′ Μαρινάκης), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Μπαλογιάννης (67′ Μπιφουμά), Μπάκιτς (89′ Τσιλιανίδης), Τοράλ (67′ Μοσκέρα), Ντίκο (74′ Γκρόνινγκ)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Άμραμπατ (78′ Ελίασον), Πινέδα (76′ Φράνσον), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (82′ Σιντιμπέ), Τσούμπερ (82′ Φαν Βέερτ).