Εφές: Αποκαθήλωση με νίκη επί της Μονακό

Η Εφές σε μία δύσκολη χρονιά αποχαιρέτισε με νίκη την Ευρωλίγκα επί της Μονακό με 87-72 στην Τουρκία και αποκαθηλώθηκε από το θρόνο της Πρωταθλήτριας Ευρώπης μετά από μία “μαγική” διετία.

Πλέον η Εφές ολοκληρώνει τη σεζόν της με ρεκόρ 17-17 και αποκλεισμένη παραδίδοντας τον τίτλο της back to back Πρωταθλήτρια Ευρώπης και στρέφεται στο στόχο του Πρωταθλήματος Τουρκίας.

Η Μονακό κλείνει την κανονική περίοδο ως τέταρτη με ρεκόρ 21-13 και θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας στα playoffs τη Μακάμπι, με στόχο την παρθενική πρόκριση σε Final Four στην ιστορία της.

Ο σούπερ Πλάις έδωσε το προβάδισμα στην Εφές στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Εφές και προηγήθηκε με 18-8 (στο 7′) και τους Ζίζιτς – Μ’Μπαγέ να έχουν 15 πόντους, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 23-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό και η Μονακό με Στραζέλ και Μπλόσομγκεϊμ μείωσε σε 33-29 (στο 15′), ενώ ο Πλάις είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ με 6/10 σουτ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-39 και τον Πλάις να κυριαρχεί με 17 πόντους διατηρώντας το προβάδισμα για τους Τούρκους.

Το “καθάρισε” στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πόλη ξεκίνησε με τον Χολ να δίνει πόντους στην ομάδα του και να τη βάζει για πρώτη φορά με 46-45 στο 24′.

Ο Μπράιαντ με προσωπικά καλάθι και ο Κλάιμπερν με τους πρώτους του πόντους έβαλαν πάλι μπροστά την Εφές (55-52 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-54 δια χειρός Σέιν Λάρκιν.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +10 (69-59 στο 34′) και έγιναν το φαβορί για τη νίκη, ενώ η διαφορά στο 36ο λεπτό πήγε και στους 14 (75-61) μετά από νέο καλάθι του Κλάιμπερν.

Δύο λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 81-66 και όλα είχαν κριθεί και στο τέλος η Εφές πήρε τη νίκη με 87-72.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Εφές με επιμέρους σκορ 15-7 προηγήθηκε με +14 (75-61) στο 36ο λεπτό “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πλάις με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Μίτσιτς με 12 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ήταν οι κορυφαίοι της Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-39, 60-54, 87-72

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 11, Μπομπουά 6, Εφεόγλου, Μπράιαντ 12, Κλάιμπερν 8, Χαλταλί, Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 21, Μίτσιτς 12, Μ’Μπαγέ 6, Ζίζιτς 11

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν, Οκόμπο 9, Μπλόσομγκεϊμ 9, Μακουντού 16, Κουτουρέ, Ντιαλό 6, Μοτιεγιούνας, Ουαταρά, Στραζέλ 14, Χολ 11, Τζέιμς 7